Láb masszázs.: A frissítő lábmasszázs nem azonos a reflexológiával. A reflexológiai tevékenység a természetgyógyászati szakmai képzés azon területe, amely a szervezet öngyógyító mechanizmusát igyekszik helyreállítani azon a kapcsolatrendszeren, reflexhatáson keresztül, amely a perifériás területek (reflexzónák) és a központi terület között fennáll..
Frissítő ( Svéd ) Masszázs.:
frissítő masszázs kezeléseket végezni a svéd masszázs alapfogásainak felhasználásával (simítás, gyúrás,dörzsölés, ütögetés, rezegtetés),
a masszázshoz szükséges berendezéseket, anyagokat, eszközöket szakszerűen alkalmazni, kezelés után azokat tisztítani, fertőtleníteni,
A Reflexológia tapasztalatokon alapuló tudomány. Lényege: bőrterületek, pontok, zónák ingerlése. Az ingerre reflex, visszahatás keletkezik a hozzá tartozó szervben, testrészben.
A talpban közel 70.000 idegvégződés található.
A stimulálás hatással van a központi idegrendszerre, a vérkeringésre, és a belső szervekre.
A reflexológia szerint a test három részén tükröződik az egész szervezet: a fülön, a lábon és a kézen.
A reflexológia történeti áttekintése
A lábak és a kezek reflexzóna masszázsát, mint természetes egészségmegőrzés módját már sok nép ősidők óta ismerik. Eredetét nem ismerjük, valószínű egyidős az akupunktúrával.
Így a masszázsnak ez a formája akár 6000 éves múltra is visszatekinthet.
Az ősi egyiptomi kultúrákban is alkalmazzák a kéz és láb reflexzóna maszírozását. 4200 éves egyiptomi síremlékeken fellelhető a reflexológia.
1917-ben jelent meg Dr. Fitzgerald: Zóna terápia című könyve.
1938-ban írta Ennice Jugham a Gyógyító lábmasszázs c. könyvét, aki együtt dolgozott Dr. Fitzugeralddal. Együtt több ezer emberen próbálták ki a talpmasszázst, így nagy tapasztalatra tettek szert.
A Reflexológia a megelőzés és a rehabilitáció eszköze
Prevencióra az olyan elő-stádiumban van lehetőség, ahol még nincs kimutatható szervi elváltozás, nincs szubjektív panasz, csak energiazavar, ami még nem tudatosult, tünet még nem észlelhető. A betegség előfeltétele, hogy a szervezetben energiazavar lépjen fel.
A reflex masszázs meg tudja szüntetni az energiazavarokat, és harmonizálni tudja a szervezetet, tehát betegségmegelőző hatású.
Az Energia nem más, mint a születéskor kapott életenergia. Nagy részét a táplálékból és a levegőből nyerjük. Ennek tökéletes eszköze a reformkonyha és a jóga.
A betegségek keletkezésének háttere
A betegségekről elmondható, hogy a szervezet lelki, energetikai egyensúlyának megbomlásából alakulnak ki, aminek oka a gondolkodási mód helytelenségéhez vezethető vissza, de befolyásolják a magzati, csecsemőkori és kisgyermekkori traumák, lelki sérülések is. Mindenki úgy él, úgy érez, úgy cselekszik, ahogy gondolkodik. A gondolatok megjelenési helye a test. Akinek az egészsége rendben van, annak a gondolkodása is normális, ami azt jelenti, hogy nem szélsőséges. Mihelyt valami okból a gondolkodás kibillen az egységből, a testben áramló energiák egyensúlya is megbomlik. Ennek hatására pedig a sejtekben, a szervekben, az egész szervezetben eltérések alakulnak ki.
Tehát sok esetben pszichikai tényezők járulnak hozzá az energiazavar kialakulásához, ezért az aggodalom, gond, szorongás, félelem, düh, túl nagy öröm betegséget hozhat létre! A Reflexológia azonban a pszichére is jótékony hatással van.
Ugyancsak szerepet játszik a betegségek kialakulásában az életmód, az elfogyasztott táplálék milyensége és az a tudat, ahogyan azt megették, megitták! Tehát a tudatosság a táplálkozásra is kiterjed, ahogyan a napi életvitelre, a személyre szabott mozgásra, meditációra, pihenésre, alvásra, munkára és legfőképpen tanulásra.
Reflexmasszázs
A szervezet öngyógyítását indítja el. Normalizálja az energia viszonyait, oldja a stresszt, a feszültségállapotot, optimalizálja a vérellátást, az idegrendszert, javítja a homeosztázis megvalósulását, a salakanyagok kiürítését. Segíti a holisztikus szemlélet kialakulását, a test, a lélek, a szellem harmóniáját. Az egyes reflex pontok érzékenysége, vagy fájdalma jelzi, hogy a hozzátartozó belső szervben funkcionális zavar, vagy megbetegedés jött létre.
A reflexológia hatásmehanizmusának elméletei
Hologram elv:
Minden egyes rész egy-egy információs egységet, de egyben az egész információt is tartalmazza.
A kezek, lábak reflex pontjaiban meridiánok végződnek, így különböző szervekkel, funkciókörökkel van kapcsolatban.
A lábon a reflexhatás 2,5-szer élénkebbek, mint a kézen.
A láb központi kapcsolóhelyet jelent, az egész emberi szervezetre távolhatást lehet gyakorolni.
Ha elváltozás észlelhető, és a zóna reagál, akkor befolyásolható is.
Életenergiára hat, az energiatorlódást és az energiahiányt egyensúlyba hozza.
Reflexmasszázs azonnali hatásai
Az egészséges talpon normális nyomással nem lehet fájdalmat elérni.
Funkciózavaroknál:
Ezeknek a reakcióknak nem szabad túl gyenge masszázzsal elejét venni, hiszen akkor nem érünk el gyógyhatást, úgy kell megválasztani az erősséget, hogy a fájdalom elviselhető legyen.
Jelentkezhet még:
Ritkán erősebb reakciók:
Ilyen helyzetekben nem szabad azonnal folytatni a masszázst, hanem nyugalomba helyezni, nyugodt, mély levegővétellel ellazítani, míg a panaszok el nem tűnnek.
Mindkét láb lágy, simogató masszázs segíti a felépülést.
A reflexmasszázs későbbi hatásai
A kezelések között is fellépnek reakciók, melyek a kívánt hatást jelzik. Jól programozott masszázs mellett ezek a reakciók veszélytelenek.
Ezek a reakciók kívánatosak és egyben a gyógyulás feltételeit is képezik.
Kellemes reakciók is jelentkezhetnek, így nyugodtság, ellazultság; alvászavarok megszűnnek, testi-lelki teljesítőképesség fokozódik.
A reflexológia magyarországi kialakulásának folyamata, képviselői
Hazánkban Dr. Oláh Andor és Lajos atya voltak, akik megvalósították a refelxológiai ismereteket.
1989-ben
Dr. Frauz Wagner: Reflexzóna masszázs mindenkinek című könyve jelent meg a Medicina kiadásában.
1997-ben
Dr. Csíkai Erzsébet: Talpra-állított egészség
Dr. Hegyi Gabriella: Természetes gyógymódok, komplementer medicina
1991-ben
Dr. Mótusz János: Reflexológia
Bánszki Judit: Reflexológia elmélete és gyakorlata (jegyzet)
Zolnay Antal: Reflexológia (jegyzet)
A reflexológiában ismert mikro-területeken alkalmazható módszerek: köpöly, moxa, fülgyertya
Mikro reflexzónák:
szem, fül, kéz, láb, arc, tenyér, skalp, talp.
Köpöly:
Ősi gyógymódok közé tartozik, népiesen nyuvasztás.
Különösen alkalmas köhögésnél, hátfájásnál, reuma, tüdőbetegségeknél.
Először krémmel vagy olajjal kenjük be a felületet, majd felrakjuk a harang alakú üveg, vagy műanyag köpölyt.
Az üveg alá lángot teszünk, így felmelegszik a levegő (vákum hatás), így tesszük a bőrre.
A köpöly csúsztatható, ez jó, ha a meridiánok mentén történik.
Tilos a gyógymód alkalmazása, ha a bőrön hegesedés, daganat, seb, sérülés, festékes anyag van.
Moxa:
Japán eredetű – jelentése: égő tű
Ezt már az ősember is használta.
Izzó fakérget, növényt, forró követ, tüzes fémeszközöket a testre helyezünk.
Lényege:
A test különböző pontjait égő moxa-gyapottal kezelik.
Ez általában fekete üröm. Minél régebbi a fű, annál hatásosabb.
Direkt forma:
Az égő gyógynövényt közvetlenül a bőrre helyezzük.
Indirekt forma:
Nem égetik, csak melegítik a bőrt.
Fülgyertya:
A fülbe és a testre használjuk.
A gyertya anyaga lenvászon, méhviasz, kurkua, különböző illóolajok lehetnek. Hossza 23cm-es, amely biztosítja az optimális égési időt.
Formája tölcséres, így fejti ki a vákuum-hatást, amely gyulladások kiszívását segíti a testből.
A reflexológiai kezelést befolyásoló tényezők
A gyógyulás nagymértékben függ a beteg energetikai teltség állapotától. Nagyságát mi magunk tudjuk befolyásolni, pl.: helyes táplálkozás, mozgás, jóga, relaxáció, légzőgyakorlatok, meditációk, pozitív gondolkodás.
Nagymértékben lehet más természetgyógyászati módszerekkel segíteni a terápiát.
Fontosabb befolyásoló tényezők:
A reflexmasszázst tilos alkalmazni
Az egyes kórképek reflexzónában megjelenő képletei
A zónák a megfelelő szervek salakanyag lerakódásának helyei.
A lerakódások lehetnek: homok, kristály, rizsszem, lágy rész, kemény rész, csontosodás, bőrkeményedés. A masszírozás célja ezen lerakódások eltávolítása, mivel a betegség összefügg a problémás zóna elhelyezkedésével, a lerakódások nagyságával, milyenségével.
A kórképeknek megfelelően a reflexzónákban az érintett szervekben megjelennek különféle elváltozások. Például egy légzőrendszeri probléma esetén a tüdő, az orr, a légcső megfelelő képletei lesznek érzékenyek a lábon, kézen. Súlyosabb esetben érezhetők nagyobb lerakódások is. Vastagbél problémánál például az érintett vastagbél szakasz lesz keményebb, érzékenyebb. A legtöbb esetben nem találunk nagyobb lerakódást, viszont a kezelt személy fokozott érzékenységről, fájdalomról panaszkodik az érintett testrész kezelése során.
Góckutatás a szervezetben
A góckutatás elsősorban orvosi feladat, mivel a természetgyógyász csak állapotfelmérést végezhet. A góckutatás elsőrendű feladata a betegséget kiváltó tüneteket okozó probléma megkeresése, például a szervezetben található gyulladás helyének lokalizálása, a pontos diagnózis felállítása. Ehhez az orvosok rendelkezésére állnak különféle diagnosztikai, vizsgálati módszerek.
A természetgyógyászat módszerei elsősorban a mikrodiagnosztikus területek vizsgálatára (fül, láb, kéz, arc, hát, has, nyak, szem) szorítkoznak, valamint a kínai pulzus diagnosztikára, de igénybe lehet venni a biorezonanciás eszközöket, vagy például a homeopátiás kérdéssorokat is.
A góckutatás reflexológiai módszerei
A góckutatás reflexológiai módszerei elsősorban a lábra szorítkoznak, a lábon levő mikrodiagnosztikus területek vizsgálatára.
Lépései:
A láb zónáinak finom átmasszírozása, az érzékeny helyeknek megfelelő szervek
A mikrorendszerek ismereteinek felhasználása az állapotfelmérés folyamatában
A makro benne van a mikroban és fordítva. Azaz az egész test le van képezve például a talpban, a kézben, a fülben, a szemekben, de megtalálhatjuk a hason, a háton, a nyakon és a fejtetőn is. A reflexológia önmagában is egy mikrorendszernek felel meg, melynek manipulálásával hatunk az egész szervezetre. Munkánkat jelentősen segíti, főleg ha bizonytalanok vagyunk egy-egy helyen, ha ismerünk más állapotfelmérési módszert. Ilyen lehet például az arcdiagnosztika, amikor a belépő emberről tudunk információkat anélkül, hogy megszólalna. Például a homlok ráncaiból következtetni lehet gyomorbajra, a két szemöldök közötti ráncokból máj és epe problémákra. A szem alatti területek a vese állapotáról üzennek, az orr a szívről, a gerincről, a száj a belekkről és a nemirendszerről. Az áll pedig az akaratosságról.
Ugyancsak jól használható a cipő diagnosztika, mert a cipő kopása nem csak a tartás milyenségéről, hanem viselőjének lelki állapotáról is árulkodik. A talp orra kopott – türelmetlenség. Talp sarka kopott – vese problémák, fájdalom a hát alsó részén. A talp belső oldala kopott – belek és nemi szervek problémája. A talp külső széle kopott – epehólyag, máj gond.
Ugyancsak árulkodóak lehetnek a kéz ujjai, a tenyéren levő dombok méretei, a vonalak hossza és mélysége. De figyelni kell a körmök állapotára, felszínére is.